Карта на действащите ВЕЦ в България

петък, 27 февруари 2015 г.

Кой лобира за ВЕЦ? Патреотарите в нова акция – този път против реките


Познато ли ви е това лице?


Да, това е Славчо Атанасов, бивш кмет на Пловдив (подкрепен от ГЕРБ) и настоящ народен представител от ПАТРИОТИЧЕН ФРОНТ - НФСБ и ВМРО. 

 На 19/02/2015 по време на заседанието на Комисия по енергетика в Парламента  той открито лобира преференциалните цени за ВЕЦ да останат. Мотивът му е, че „не повече от 20 инвеститори са стартирали процеса“. 

Лъжете господине! Не са 20, и 200 не са, ами 300! Обаче явно за патреотарите нашите реки са за печалбарство и да бъдат разсипвани.

сряда, 25 февруари 2015 г.

Пореден протест против нова ВЕЦ в село Ребърково

Публикувано: 24 февр. 2015, 19:41  http://www.blitz.bg/news/article/321698

Мездренското село Ребърково се раздели на 2 заради нова ВЕЦ, научи „Конкурент". Процедурата за изграждането на нова централа, която е започнала преди 4 г., вече е на финала. Последната стъпка в комплектоването на документацията, която е изправила на нокти жителите на селото, е подновено разрешително за водоползване от басейновата дирекция в Плевен. То е било изтекло през декември, а през първия месец на януари е издадено отново. Когато хората от селото разбрали, част от тях се опълчили, други пък започнали да се надяват за по-бързото изграждане. Против са жителите на Ребърково, чийто къщи са близо до река Искър. Те се опасяват за биологичното равновесие и смятат, че районът може да бъде залят, заблатен, да се появят всякакви насекоми, вредни за хората, животните и градините.

„Тези хора подадоха възражение срещу издаването на разрешителното към „Басейнова дирекция". Тъй като няма сдружение или неправителствена организация, го подадоха чрез мен", разказва кметският наместник Петър Петков и обясни, че жалбата е отхвърлена заради изпуснати срокове и поради анонимност.


„Никой не може да ни гарантира, че Искъра няма да залее стадиона и първите къщи. Готови сме на протести, ако започне строеж", обяснява пред "Конкурент" Тинка Трифонова е един от жителите, които е твърдо против изграждането на ВЕЦ.

Жената допълва, че недоволните от селото са се свързали със сдружението от Люти брод, което се бореше за спирането на проект за ВЕЦ срещу Ритлите. Те разчитат на подкрепа, тъй като разработката за новата централа влиза в малка част от землището на съседското село.

„След наводнението миналата година никой не може да ме убеди, че няма да се повтори бедствието", коментира Трифонова. Твърденията й опита да оспори Цветан Иванов от Ребърково, който е упълномощен представител на инвеститорите. Той обясни, че според негова информация и документите, които съхранява, мястото, където ще се строи, е твърда скала. Така няма да се правят насипи, а ще бъде направена бетонна стена, която дори ще намали нивото на река и ще предпазва бреговете. Иванов допълни, че всички процедури са приключили. Води се дело с голяма компания, която спънала започването на строежа, но се очаква в началото на есента в селото да пристигнат първите машини.

„Инвеститорът е поел ангажименти към селото. Те обаче могат да бъдат реализирани, ако се стигне до строеж", допълни кметският наместник. Досега инвеститорите са дарили един храсторез и материали за ремонт на читалището в селото. Според Цветан Иванов те са платили и голям банкет за жителите на Ребърково.

Цветан и Тинка, които са роднини, но са скарани от години, така и не намират общ език и никой не може да убеди другия. Според Трифонова и кметския наместник, най-добре е да бъде изготвен подробен доклад за ОВОС, макар според закона той не е задължителен при строежа на ВЕЦ.

„Това ще вдигне мъглата и хората ще бъдат напълно информирани има ли опасност или няма", категоричен е Петков. /БЛИЦ

сряда, 18 февруари 2015 г.

Да върнем живота в реките

Обобщение на резултатите от проведена работна среща относно актуализацията на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) между Басейновите дирекции и неправителствени организации (НПО) с екологична насоченост.

18.02.2015 г.

„Да върнем живота в реките”, каза пред медиите министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, след като на 12 февруари откри двудневна работна среща в София, на тема "Актуализация на Плановете за управление на речните басейни". Събитието беше организирано като съвместна инициатива на Министерство на околната среда и водите, инициативата „Прозрачни планини” и WWF България. Срещата беше уникална, защото за първи път събра служители от всички басейнови дирекции, отдела по управление на водите на МОСВ, голям брой граждански и екологични организации, рибарски клубове, каякарски и рафтинг клубове, представители на научните среди и БАН, граждани. Темата бяха реките и тяхната съдба.

Всички участници се обединиха около необходимостта да се вземат спешни мерки за възвръщане на живота в реките и възстановяване на тяхното екологично равновесие. Бяха разисквани следните основни проблеми:
  • Мерки за управление на реките, методи за оценка състоянието на водите в реките, мониторинг и наблюдение състоянието на реките.  По време на срещата беше обсъдено как Министерство на околната среда и водите да включи гражданите в управлението на водите и координирането на този процес.
  • Малките ВЕЦ-ове и как да се решат проблемите, които създават с осушаване или унищожаване на реките. Обсъжданите мерки включват спиране на строителство на нови ВЕЦ и намаляване на въздействието на вече построените.
  • Добив на инертни материали, водещ до вкопаване на речни корита, унищожаване на биоразнообразие и инфраструктура. Обсъдени бяха мерки за пълна забрана, както и такива за борба с незаконния добив.
  • Унищожаване на крайречна растителност, защитените речни местообитания и ерозията на бреговете.
  • Защитени зони по реките за целите на водния туризъм (каяк, рафтинг) и рибарството.
Предстои обобщаване на всички предложения, получени по време на срещата, и оповестяването им на платформата за гражданско участие www.prozrachniplanini.org с цел обществено обсъждане с най-широк кръг хора и възможност за гражданско участие. Цялата среща беше излъчвана онлайн. Видео запис и всички презентации могат да се видят в блога на Прозрачни планини.

Прозрачни планини (www.prozrachniplanini.org) e инициатива на Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, Сдружение Байкария - Велинград и рибарско сдружение Балканка 2009. Целта ѝ е да се насърчи гражданското участие при управлението на планинските ресурси. Екипът работи в областта на управлението на защитени територии, гори и водите в Югозападна България.

понеделник, 16 февруари 2015 г.

Ограничават строежа на ВЕЦ-ове

Заглавието е доста пресилено на фона на това, което каза Министърът

12.02.2015, 11:44 (обновена 12.02.2015, 11:53)
Диана Зайкова  http://news.ibox.bg/news/id_1274224986

МОСВ е наложило контрол над разрешителните за строежи на Водноелектрически централи /ВЕЦ/. Това стана ясно от думите на екоминистъра Ивелина Василева по време на работна среща за актуализация на плановете за управление на речните басейни между Басейновите дирекции към министерството и природозащитни неправителствени организации.
По думите на Василева, на срещата ще се разгледат и проблемите, възникващи при изграждането и експлоатацията на малките ВЕЦ-ове по поречията на реките. Тя припомни, че през 2009 година, по време на първия мандат на кабинета „Борисов", във ведомството заварили близо 700 разрешителни за изграждане на такива съоръжения. Тогава се е стигнало и до наказателна процедура от Брюксел заради огромната бройка проекти.
Сега обаче броят им е регулиран, доволна е Василева. Стана ясно, че едва 65 заявления за разрешително за ползване са подадени за последните 3 години, а 49 са дадените разрешения. 19 пък са стартиралите процедури към момента.
Работната среща на неправителствения сектор с МОСВ ще цели намиране на общи подходи при изработването на плановете за управление на речните басейни и изработването на обратна връзка, консултации при управлението на плановете и актуализирането им. Плановете са сравнително нов модел на управление и все още сме в етапа, в който го усвояваме - това прави предизвикателството много голямо, защото те са част от най-сложната директива на ЕС, обявиха от ековедомството.
Според самия министър пък разработването на актуализирани планове е наистина процесът, в който е видно доброто взаимодействие между всички заинтересовани страни и администрацията. Можем заедно да работим конструктивно така, че да постигнем най-добри резултати, смята Василева.
По думите й за първи път упражнението с плановете било направено през 2010 г., когато по рамкова директива в сила са влезли изискванията за въвеждането им, но те подлежат на усъвършенстване и именно към това ще се стреми МОСВ с помощта на неправителствените организации.
Темата събра на едно място в двудневен форум еколози, рибари, граждани и експерти от МОСВ, които заедно ще се стремят към по-оптимално и екосъобразно управление на речните басейни.

Изграждане на минивец заплашва с безводие землището на Сандански

29.01.2015  http://novamesta.com/2771/izgrazhdane-na-minivets-zaplashva-s-bezvodie-zemlishteto-na-sandanski


За трети път фирма ЮМПО с управител ексглавния архитект Здравко Попов се опитва да прокара инвестиционните си интереси за сметка на земеделските производители в община Сандански, като иска да изгради минивец върху централен поливен тръбопровод в местността Леарната, което ще доведе до безводие на хиляди хектара декара земеделска земя. Дружеството иска предварително съгласие за преминаване на довеждащ и отвеждащ тръбопровод в землището на Сандански за изграждане на минивец. След като два пъти съветниците с мнозинство се обявиха против искането на прословутото дружество ЮМПО, изненадващо то отново е включено в дневния ред на заседание на местния парламент, което е насрочено за 29 януари.
Срещу инвестиционното предложение на ротарианеца Здравко Попов и фамилията му са земеделските производители и сдруженията на територията на община Сандански, които депозираха подписка в деловодството на Общинския съвет с искане за своевременно спиране на проекта. Земеделските производители са против изграждане на минивец, който по проект е заложен да се строи върху централен поливен тръбопровод в местността Леарната.
Този тръбопровод захранва с поливна вода 2/3 от земеделските земи в община Сандански и ако Общинският съвет даде благословията си и разреши на дружеството да изгради минивец, то това ще доведе до безводие в землището на Сандански и част от населените места – Поленица, Джигурово, Склаве, Ново Делчево, Дамяница, Левуново. Най-засегнато ще е землището на Сандански – двата Ормана – Горен и Долен, и плодородните земи в местностите Подината, Сухо поле, Ушите и Бели брег.
Експертът инж. Петър Велев коментира, че ако съветниците си затворят очите и дадат право на мастития ексглавен архитект да изгради минивец и се монтира турбина буквално върху централния тръбопровод, то това ще сложи край на поливното земеделие в горепосочените местности и ще доведе до фалити на земеделски производители. Преминаването на водата през този вец ще доведе до намаляване на силата на потока и от там като последица до невъзможност за напояването на по-високите райони в тези местности. Земеделските производители и членовете на сдруженията са в готовност да провеждане на протестни действия, включително и блокиране на работата на местната власт, ако това решение за изграждане на минивец върху централен тръбопровод стане факт. Последната дума е съветниците, които трябва да избират чии интереси да защитят – на стотиците земеделци или неизгодното инвестиционно предложение на фирма ЮМПО.

четвъртък, 12 февруари 2015 г.

Онлайн излъчване на среща за плановете за управление на речните басейни

От Прозрачни Планини

На 12 и 13 февруари (четвъртък и петък) 2015 г. от 10:00 ч. в Бета Хаус София ще се проведе работна среща между Басейновите дирекции и неправителствени организации с екологична насоченост на тема актуализацията на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) в България. Форумът ще бъде открит от министъра на околната среда и водите г-жа Ивелина Василева.

Работната среща ще бъде излъчвана и двата дни на живо в youtube канала на Прозрачни планини.

Ако имате коментари или въпроси към участниците, имате възможност да ги зададете като коментар в youtube или на сайта на Прозрачни Планини.

понеделник, 2 февруари 2015 г.

Вкопаването на река Марица

Извадки от един доклад за състоянието на крайречната растителност:



В средата на 20-ти век са извършени корекции на повечето големи български реки в.т.ч. и на р. Марица. Целта е била да се осигуряват повече работни земеделски земи за нуждите на икономиката, както и против наводнения. С течение на годините чрез направата на диги и изправянето на коритата на реките се увеличава скоростта на водния отток, пада нивото на подпочвените води, като се ерозира речното легло и крайречните територии.

Най-голяма причина обаче за падане нивото на подпочвените води и вдълбаване на реката е нерегламентираното изземване на инертни материали от коритото на реката през последните две-три десетилетия. Концесиите за инертни материали сега в повечето случаи се издават за добив на инертни материали от острови в р. Марица, но винаги се извършват от речното легло до бреговата ивица и то в огромни размери. Това изземване нараства в последните години и нивото на реката драстично падна. През седемдесетте и осемдесетте години на двадесети век добива е бил ограничаван като обеми и извършван само в островите на реката, като след добива ползувателя се е задължавал да извърши възстановителни дейности, които в много случаи са включвали и направата на бентове. Следствие на това изземване през поседните десетилетия, нивото на реката на територията на Пловдивска област е от 1 до 4 метра под нивото на крайбрежните територии.

Поречието на реката/както и на другите големи реки/, най-общо се дели на две –коригирани участъци и течение на реката извън тях. Коригираните участъци, в които има изградени хидромелиоративни съоръжения за предпазване на вредното въздействие на водите се управляват от „Напоителни системи” ЕАД към МЗХ, а отговорността за речната територия извън тях е на Басейнова дирекция.  В тези участъци са необходими спешни мерки.

ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ