вторник, 31 януари 2017 г.

Наглост: след като източи язовир Бебреш, Вальо Златев завежда дело срещу ВиК за 432 370лв

31.01.2017г. 15:14 | Новини
Прочетена: 864 | 23

Оцени:


На 27 януари във ВиК „Бебреш" ЕООД постъпва съобщение за търговско дело срещу водното дружество, заведено от фирма „Агроинженеринг - 90" ЕООД, собственик на малката водноелектическа централа „Бебреш" край с. Врачеш. Размерът на частично предявения иск е 100 000лв, но общата стойност на иска е немалката сума от 432 370лв.
 
Причината: „Агроинженеринг - 90" обвинява ВиК (чийто едноличен собственик на капитала е община Ботевград) в нерегламентираното източване на водата от язовир „Бебреш", вследствие на което нанася финансова загуба на МВЕЦ-а в размер на 432 370лв за периода 20.06.2014 - 15.11.2016г.
 
В исковата молба фирмата съобщава, че на 25.06.2012 сключва договор с „Напоителни системи" ЕАД като доставчик на вода от язовира. „През първата година от изграждането си, МВНЦ „Бебреш" функционираше ежедневно - в язовира имаше достатъчно вода и работата на централата не се нарушаваше. За съжаление, през всяка следваща година, водата в язовир „Бебреш" намаляваше, като през 2015 година престоят на централа бе 4 месеца, през настоящата 2016 г. - също 4 месеца, без изгледи да бъде пусната до края на 2016, предвид на факта, че и момента язовирът е пред пълно пресъхване. От това ние търпим огромни финансови загуби, поради което се заинтересувахме каква е причината състоянието на водните запаси от язовира да е незадоволително, особено като се има предвид, че през 2015  и 2016 г. имаше обилни валежи от сняг и дъжд", се посочва в писмото.
 
Според исковата молба, деянието на ВиК се състои във факта, че дружеството изгражда множество връзки (т.нар. байпаси) към мрежата на „Напоителни системи", като се снабдява с вода и я присвоява, без да е измерено нейното количество. Фирмата посочва и друг факт, според който от 15.11.2012г. ВиК „Бебреш" няма правно основание да ползва вода от язовира подари изтекъл договор с доставчика в лицето на „Напоителни системи".
 
Фирма „Агроинженеринг – 90" прилага счетоводна справка в табличен вид, с данни за приходите, разходите и печалбата на МВЕЦ-а за периода 20.06.2014 - 15.11.2016г. Относно финансовите загуби, фирмата посочва следното:
„Поради липса на вода в язовира, през 2015г МВЕЦ „Бебреш" не е работил напълно през месеците август и октомври и поради същата причина е работил минимално през месеците септември (печалба 1 242 лева спрямо печалба от 57 615 лева през септември 2014 г.) и ноември (печалба от 7 216 лева спрямо печалба от 64 508 лева през ноември 2014 г.)
Отново поради липса на вода в язовира, МВЕЦ „Бебреш" през 2016 г. не е работил напълно през месеците август, септември н октомври, а през юли същата година е реализирал минимална печалба от 17 016 лева, спрямо печалба от 48 594 леш за 2014 г.
Видно от справките, пропуснатите печалби за „Агроинженеринг-90" през 2015 са в размер на 228 421 лева, а през от началото на 2016 г. до 1 ноември 2016 г. са в размер на 203 949 лева. Общо за периода от 1 август 2015 г. до 1 ноември 2016 г. пропуснатите печалби са в размер на 432 370 лева, което определя и размера на иска".

„Агроинженеринг – 90" настоява да бъде назначена финансово-счетоводна експертиза, която да установи размерите на печалбата и на загубата за периода 10.06.2014г.-30.11.2016г, и техническа експертиза от вещо лице (строител инженер по водоснабдяване и канализация),  което да установи  вида и размера на загубите на вода от язовир „Бебреш" и причините за това.

 

понеделник, 9 януари 2017 г.

Дунав бързо замръзва, достигна 50% ледоход

http://m.24chasa.bg/novini/article/5983317

Температурата на водата закова 0 градуса

Дунав бързо започна да замръзва и при прогнозата за тежки студове до края на седмицата, се очаква ледът напълно да скове реката. В момента температурата на водата при Русе и в почти целия български участък вече е 0 градуса, съобщиха от Агенцията за поддържане и проучване на реката в Русе.

От неделя сутринта по Дунав тръгна и ледоход . Хидрографкият кораб на АППД „Вит" прибра шамандурите от плавателния път по реката. По информация от Агенцията за поддържане и проучване на река Дунав ледените късове вече са обхванали 50 процента от акваторията на реката край Русе, Силистра, Оряхово и Лом. До 40 % достигна ледоходът и в района на Свищов. Засега той е все още по-слаб – 30 процента, в акваторията на Ново село, но положението се усложнява с всеки изминал час.

Край Русе вече се е образувало и значително количество крайбрежен лед, което прави районите около бреговете на реката опасни за разходки. Ширината му е повече от пет метра и постепенно сковава реката. Нивото на Дунав край Русе е сравнително ниско, което благоприятства замръзването на реката.

В понеделник то бе 34 см. При спад с 13 см, като прогнозата за следващия ден е да спадне с още 11 см.

С 23 см пък се очаква да спадне нивото при Силистра. Това, комбинирано с очакваните още по-ниски температури предполага увеличение на ледохода до пълното замръзване на Дунав.

В горната си част Балканите също са сковани от ниски температури, както и в съседна Румъния, което повишава опасността от замръзване на Дунав в българския участък през следващите няколко дни. Реката вече е скована от ледове в Сърбия, като край Нови Сад и Смедерево и напълно замръзнала, сочат данните на АППД.


Снимки - ТУК

четвъртък, 5 януари 2017 г.

ЗИД на ЗООС

Уважаеми дами и господа,

Честита Нова Година.

В качеството си на отговорник по въпросите на екосистемните проблеми в Сдружение Балканка, гр.София, моля, в прикаченото писмо да се запознаете с възражение относно ЗИД на ЗООС.

Прикачили сме и линкове към самия ЗИД на ЗООС, срещу който възразяваме най-мотивирано.

http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/60413/

http://www.parliament.bg/bills/43/654-04-346.pdf

Изразяваме учудване, че предлаганата промяна на чл.118ж от ЗВ веднъж вече беше предложена от вносителя като промяна на ЗВ и после беше изтеглена, а сега се предлага отново чрез ПЗР на друг закон, тоест на ЗООС. Само по себе си такова действие според нас означава, че дори и самият вносителят изпитва колеблива неувереност относно адекватността на промяната, която предлага и не е достатъчно ясно убеден относно процедурата, по която тази промяна би могла да бъде въведена.

По обясними причини също така моля, навсякъде в писмото, където става дума за ЗИД на ЗВ, сега да се разбира ЗИД на на ЗООС

 

Моля, при разглеждането на цитирания ЗИД на ЗООС в КОСВ, да бъдем поканени на заседанието на комисията, когато то ще се състои. Контактите са посочени в самото писмо.

 

Моля, от КОСВ и от МОСВ да ни изпратят входящи номера.

До останалите получатели писмото е изпратено информативно.

Предварително благодаря за съдействието.

Негативни прогнози за енергетиката ни през 2017 г. - та пак да питаме за какво са ни нови ВЕЦ?!?!

http://www.mediapool.bg/negativni-prognozi-za-energetikata-ni-prez-2017-g-news258030.html

08:30 | 22 декември 2016 | 6 коментара

 

Продължаващо намаляване на производството, потреблението и износа на ток заради икономическите кризи в някои от съседните страни на България, които са традиционни потребители на българска електроенергия. Подготовка за изплащане на падежи на облигационния заем на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) и други дългови книжа на основни дружества в отрасъла. Нарастващ натиск за повишаване на цената на електроенергия на регулирания пазар поради свиването му и все по-високия дял на дългосрочните договори на него, и други.

Това е само част от негативната прогноза за състоянието на българската енергетиката през 2017 г., представена от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ). Организацията направи и ретроспекция и на енергетиката през изминалата 2016 г., когато според нея е имало известно отлепяне на сектора от дъното, но то вероятно ще спре заради несъстоялите се обещани от отиващото си правителство на ГЕРБ освобождаване на пазара и реформи.

Поддържането на непазарна цена на електроенергията на дребно в България, продължаващото "изтискване" на енергийните дружества и тяхната декапитализация не могат да породят положително икономическо развитие, а само отлагане на поредните кризи, смятат експертите от форума.

Тяхната прогноза относно бъдещето на лансираната идея за изграждане на газов хъб "Балкан" е, че тя ще си остане "екзотика" и през 2017 г., не защото не е интересна, а защото липсва управленски и експертен потенциал за реализирането й. Според организацията, същото би могло да се каже и за идеите за възраждане на проекта за строеж на АЕЦ"Белене", защото на управляващите в България им липсва ноу-хау за успешното организиране на такива проекти.

Според Българския енергиен и минен форум са необходими решителни пазарни реформи за преструктурирането на "Националната електрическа компания" (НЕК) и други държавни енергийни дружества, за да се повиши тяхната ефективност. Неговите представители смятат, че България започва да губи конкуренцията с Румъния, а и с Гърция, за влиянието си на регионалния енергиен пазар.

Все пак от организацията оценяват като положително стартиране на дейността на борсата за търговия с електроенергия и плановете за развитието на платформите й. Разрешаването на арбитражния казус с плащането на произведеното оборудване за спряната АЕЦ "Белене" е позитивно, посочват от БЕМФ. Според форума обаче в изказванията на отговорни политици за следващите действия с това оборудване прозира липсата на адекватни от пазарна гледна точка позиции, които могат да продължат кризата в отрасъла с изтичане на поредните милиони за обслужване на неясни интереси.

Политиката и упоритите усилия на политическото ръководство на енергетиката за изграждане на междусистемни газови връзки и търсене на нови източници за доставки на природен газ се ползват с пълен консенсус от политиците и обществото. Същата подкрепа е налице и по отношение на проекта за разширяване на газохранилището в Чирен, но нашите експерти констатират неглижиране на други важни проектни инициативи, които биха имали значително въздействие върху енергийната сигурност, посочват в позицията си от БЕМФ.

Организацията приветства предоговарянето на цените на тока от двете американски централи, което вече спестява 100 млн. лв. годишно на НЕК, но критикува някои държавни политики за стабилизиране на държавните НЕК, Мини "Марица Изток" и ТЕЦ"Марица изток-2" без радикални реформи в тях. Според експертите създаденият Фонд "Сигурност на енергийната система", където влизат приходите от държавната парникова търговия, а всички електроцентрали и електроенергийният и газовият държавни оператори плащат по 5 процента от приходите си, не е най-добрия пример за модерна енергийна политика. Това е безпринципно правило на събиране на вид данък "десятък" от всички производители на електроенергия и насочване на събраните средства към потъващия НЕК, което в крайна сметка не води до подобряване на състоянието в сектора, смятат от енергийния форум.

"Не можем да отминем с мълчание подценяването и липсата на адекватна държавна политика по отношение на енергийната бедност в България, която е основната пречка пред успешната либерализация на енергийния пазар, неговото интегриране в региона и създаване на привлекателни условия за чужди инвестиции в страната, а в резултат на това и повишаване на заетостта", пише още в позицията на БЕМФ.

Форумът критикува забавянето на модела на либерализация на енергийния пазар, който трябваше още през пролетта на 2016 г. да е изготвен от Световната банка, и пита защо трябваше да се платят милиони долара от затъналата българска енергетика за един модел, който всички са знаели какъв ще и че ще бъде приет трудно от българското общество.

БЕМФ е недоволен от продължаващата популистка медийна политика на поддържане на негативни имиджи на зелената енергия, на чуждестранните инвестиции в комплекса "Марица Изток, на топлофикациите, на електроразпределителните дружества и на други основни частни компании. В същото време се градят митове за евтина енергия, произвеждана от нови ядрени централи, и съществуването на обективни условия за понижаване на цената на електроенергията, възмущава се организацията.

Тя изразява своето несъгласие с "обърнатата българска енергийна политика" на действия и говорене за нови проекти, планиране на инвестиции без това да е част от интегрирана планова рамка от принципи и стандарти, съпроводено с анализ на последствията. Организацията припомня, че в момента страната ни няма актуална енергийна стратегия, а постоянно се коментират инвестиционни проекти.

 

Срив на износа на ток през 2016 г. - за какво са ни нови ВЕЦ?!?

http://www.mediapool.bg/sriv-na-iznosa-na-tok-prez-2016-g-news258426.html

15:30 | 04 януари 2017 | 7 коментара

 

С близо 40 процента е намалял износът на електроенергия от България през 2016 г. в сравнение с предходната година, сочат оперативните данни на "Електроенергийния системен оператор". Според тях е намаляло и производството на ток като цяло, съществен спад при водните електроцентрали, но значителен ръст при мощностите на биомаса.

Статистиката сочи, че през миналата година са произведени малко над 45 млн. мегаватачаса, докато година по-рано продукцията е била над 49 млн. МВтч и това е спад от 8.27 процента. При базовите централи производството е намаляло с 6.13% от 39.9 млн. МВтч на 37.4 млн. МВтч през 2016 г.

Износът на ток се е сринал с 39.1 на сто и е възлизал на 6.4 млн. МВтч, докато през 2015 година е бил за 10.5 млн. МВтч. и бе отчетен ръст от около 10 процента. Тенденцията за рязко намаление на износа на електроенергия започна още в първите месеци на 2016 г. За първото тримесечие бе отчетен спад на експортираните количества с 53 на сто и намаление на цените на електроенергията зад граница с около 15-20 на сто. Една от причините за този спад са големите количества евтина енергия, търгувана от Норвегия и Швеция. Другата – сериозният спад в цената на природния газ, което накара много страни като Италия да пуснат в действие газовите си централи. Това допълнително наводнява пазара с евтина енергия, а поради девалвация на турската лира намалява и износът към южната ни съседка Турция - една от основните дестинации за българската електроенергия, отчетоха тогава от ЕСО.

При потреблението в страната през 2016 г. обаче се констатира лек ръст от 0.16 процента.

Преносният оператор отчита спад на произведената енергия от възобновяемите енергийни източници с 2.73 на сто, но при поетото от разпределителните мрежи производство на зелен ток има ръст от 2.77 процента. По-съществено е намалението при вятърните централи, присъединени към преносната мрежа  – 5.7 на сто, докато при слънчевите има лек ръст от 0.15 процента.

Спад от 26 на сто има и при производството на ток от хидроцентралите. Истински бум на производството обаче има при тока от биомаса, отдаден в резапределителните мрежи – 49.83 на сто спрямо 2015 г. Ръстът при преносната мрежа на тока от биомаса е близо 11 процента.