петък, 21 април 2017 г.
Доклад за територията на БД Източнобеломорски район и за действия на други структури на МОСВ
четвъртък, 20 април 2017 г.
Mr.Trash Wheel - водно колело в Балтимор, което премахва боклука от реката.
Водното колело се задвижва от силата на течащата в реката вода, който изхвърля боклука и отломките от водата и я депозира в сметище.
Когато няма достатъчно вода, има слънчев панел, закрепен към водното колело, за да осигури допълнителна мощност. Mr.Trash се използва от 2014 г. насам, отстранявайки почти половин милион тона боклук от вътрешното пристанище на Балтимор.
Тези боклуци съдържат 8,9 милиона цигари и половин милион контейнери от полистирол. Фирмата, зад г-н Траш, в момента набира средства за второ колело.
By Dicklyon - Own work, CC BY-SA 4.0, Link
Инсталиран през май 2014 г., водохващане на отпадъците от водни колела, известно като "Място за боклук", е първото задържащо устройство за боклук на водни колела в света. [1] Той седи в устието на река Джоунс Фолс в вътрешното пристанище на Балтимор. Споразумението от февруари 2015 г. с местно предприятие за производство на отпадъци до енергия се смята, че прави Балтимор първият град, който използва регенерирани отпадъци от водни пътища за генериране на електроенергия. [2]Разтоварването на река Джоунс водопади изтича петдесет и осем квадратни километра земя извън Балтимор и е значителен източник на боклук, който влиза в пристанището. Боклукът, събран от г-н Trash Wheel, може да дойде откъдето и да е в района на Jones Falls Watershed. Колелото се движи непрекъснато, отстранявайки боклука и го изхвърля в прикачен контейнер, използвайки само възобновяема енергия от водна и слънчева енергия, за да запази колелото си. Той има способността да събира 50 000 паунда дневно и е извадил повече от 350 тона отпадъци от забележителността и туристическата атракция на Балтимор през първите 18 месеца, които се изчисляват на приблизително 200 000 бутилки, 173 000 чаши от картофи и 6,7 милиона цигари [4] [5] Водното колело е много успешно при отстраняване на боклука, като видимо намалява количеството боклук, което се събира в пристанището, особено след валежи. [6]След успеха на Mr. Trash Wheel, Waterfront Partnership събра пари, за да построи второ водно колело в края на Харис Крийк - изцяло потопен поток, който тече под квартала на Кантон в Балтимор и се влива в Пристанище Балтимор. Харис Крийк е известно, че всяка година носи тон боклук. [7] [8] Планираното ново водно колело бе открито през декември 2016 г. и наречено "професорно колело". [9] Професорът за боклук предотвратява изхвърлянето на отпадъци от пристанището и влизането в залива Чесапийк и Атлантическия океан.
By Dicklyon - Own work, CC BY-SA 4.0, Link
сряда, 19 април 2017 г.
Река Струма потече оранжева в Перник
Река Струма в Перник потече оранжева. За замърсяването сигнализира зрител на bTV, който изпрати кадри в рубриката „Аз, репортерът”.
Водата започна да тече в оранжев цвят този следобед и прогони рибарите. Замърсяването тръгва в кв. „Мошино” след ТЕЦ-а.
От еко-инспекцията започнаха проверка.
Възможно е замърсяването да идва от стар рудник.
Преди 6 години след авария на площадката на Стомана – Перник реката отново беше оранжева и се установи, че е замърсена с цинк, олово и желязо.
четвъртък, 13 април 2017 г.
Престъпления против околната среда
понеделник, 10 април 2017 г.
Доклад за ВЕЦ на територията на БД Дунавски район - Река Дългоделска Огоста, ВЕЦ Лопушна и Река Видима, ВЕЦ Дебнево и покана към БДИБР и Дирекция УВ към МОСВ
В изпълнение на програмата на Сдружение Балканка за спасяване на Българските реки от убийственото влияние на ВЕЦ-овете у нас, във връзка с поетия ангажимент да помагаме на структурите на МОСВ и БД, представяме доклад относно посетени и проверени водохващания на територията на БДДР на 05.04.2017г. и 06.04.2017г.
Посещенията и резултатите от проверката са както следва:
1. 05.04.2017г. - Река Дългоделска Огоста, ВЕЦ Лопушна
Проверката е при пролетно пълноводие. Водното количество, което се изпуска в реката е повече от минималното, както то е определено от БДДР - 990л/сек. Но, както вече ссме имали възможност неезнократно да уведомим БДДР, те имат груба грешка с тия само 90л/сек, по причина че към мястото на водовземането реката е с много по-голям минимален средномесеченн отток с 95% обезпеченост. При посещението около рибния проход няма паднали риби, но все още размножителната миграция на рибите в района не е започнала.
Не сме качвали резултатите от проверката на сайта, за да не го пълним с едно и също, но се надяваме да ни повярвате. Ако има и най-малко съмнение, моля, да разгледате следния видеоклип:
https://www.youtube.com/watch?v=3_wYd0e0WdY
Ще продължим да наблюдаваме неуспешния опит на доц. д-р инж.Ангел Захариев да направи най-после един работещ рибен проход в богатата си практика на неуспешни такива.
И още нещо много важно - по сигнал на местните хора, Ви уведомяваме, че камъните в и покрай коритото на цялата река Копиловска Огоста и Дългоделска Огоста под вливането на Копиловска, са покрити с някакъв бял прах. Подобен на вар по израза на местните хора. Имало е и умряла риба, но при нашата проверка не се откриха екземпляри, защото са отнесени от водата. Белият прах си личи на видеоклипа, като се сравни цвета на бетона преди блоковете на енергогасителя, с цвета на същия бетон от предишни наши посещения. По непотвърдени сведения явлението се дължи на нещо, което се е случило в пречиствателната станция за отпадни води на село Копиловци, която е почти чисто нова. Изказваме съжаление, че е имало умрели риби, защото сме зарибявали реките в района с наши средства в предходни години.
А защо местни хора все по-често се обръщат към нас, а не към компетентните органи, въобще не ни е ясно.
2. 06.04.2017г. - Река Видима, ВЕЦ Дебнево
Проверката е при пролетно пълноводие -- първа проверка за тази ВЕЦ. Водното количество, което се изпуска в реката през рибния проход, е не повече от 60л/сек, при минимално водно количество по разрешително от най-малко 435л/сек.
Ние нямаме коректни данни за минималното водно количество, но средномногогодишното към точката на водовземането е 4.35 м3/сек, като допускаме, че минималното седномесечно с 95% обезпеченост е доста по-голямо от 435л/сек.
Реката под водохващането е само на локви, въпреки пълноводието. Рибният проход отново е неуспешен, защото над най-горния басейн има излята бетонова преграда и рибите трябва да се промушват под нея а входът му долу е недостижим за риби, поради малкото вода и лошото ситуиране на прохода. Проектант отново е доц. д-р. инж. Ангел Захариев, което не учудва никого.
За гореописаното можете да се убедите от данните, качени на нашия сайт:
http://dams.reki.bg/0071-dam/2017-04-06
Обръщаме внимание на БДДР, че водохващането е старо, но за новия ВЕЦ стената му е надлята с около 40-50см., което се надяваме да е станало с разрешение на БДДР, въпреки че ние го намираме за неправилно.
Накрая на този доклад отново отправяме покана към БДИБР за съвместна проверка на водохващанията на деривационен кана Яденица, която спешно се налага да извършим заедно. Причината е, че се очаква в скоро време да бъдат публикувани за обществено обсъждане ДОВОС и ДОСВ на бъдещия в минало време язовир Яденица. Проверката би доказала пред БДИБР някои наши тези, които успешно ще залегнат в бъдещото ни възражение и после БДИБР ще може да ги потвърди пред одобряващия орган.
Дори вече не настояваме да бъде глобен нарушителят НЕК ЕАД при проверката, за да може по-лесно БДИБР да се съгласи.
От друга страна, понеже нямаме увереност, че БДИБР ще приеме поканата, сега я отправяме и към Дирекция Управление на Водите към МОСВ, отдел Контрол. По този начин ще разберем заедно и какви функции изпълнява този отдел. Надяваме се някои от изброените държавни органи, които трябва да контролират устойчивото ползване на водите у нас, да приеме поканата най-после.
Има и още една причина, разбира се. При проверката ще успеем да докажем пред компетентния орган, че реката се обитава от някои приоритетни видове водни животни и приютява приоритетни местообитания и местообитания на приоритетни видове, които налагат определени действия, свързани с евентуалното допускане на увреждането на местообитанията и на ликвидирането на самите водни животни в рамките на ЗЗ Яденица, вследствие на което се обуславя непостигането на целите, заради които зоната е определена. За такива случаи самите действия са описани най-подробно в ЗБР и който иска, може да се запознае с тях без проблем.
Молим, по този доклад да не се извършват проверки в района на БДДР, които да докажат, че всичко е наред. И се надяваме БДИБР и ДУВ към МОСВ да приемат поканата за съвместна проверка по река Яденица.
Предварително благодарим на всички за разбирането и съдействието.
петък, 7 април 2017 г.
Belarus
Жители на Куртово Конаре протестират срещу дейността на мраморната кариера край селото
Жители от пловдивското село Куртово Конаре излязоха днес на пореден протест срещу дейността на мраморната кариера край селото. Недоволните блокираха за няколко минути главния път Пловдив-Кричим. Според хората от добивната площадка постоянно се вдига прах и така се замърсява въздухът в района. От фирмата-концесионер обаче заявиха, че обвиненията към тях са неоснователни.
Хората от Куртово Конаре вече трета година недоволстват срещу дейността на кариерата в селото.
„Не Европа да ни съди за мръсен въздух. Ние искаме да дишаме чист въздух – без прах", каза Иванка Ковачева.
Селскостопанските производители от селото, прочуто с екологичночистата си земеделска продукция, се опасяват, че може да претърпят сериозни загуби.
„Тук е опитното поле на различните институти. Тук са защитени много научни дисертации и са селектирани много селскостопански сортове", каза Емил Маринов.
Хората от селото са подавали многобройни сигнали до министерсвото на околната среда и до прокуратурата.
Според протестиращите българските институции бездействат, затова те ще се обърнат за съдействие към председателя на европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
„От Жан-Клод Юнкер искаме да накара българското правителство да прекрати тази концесия веднъж завинаги. Тя и без това е незаконна тази концесия", каза Стоян Кънев, председател на анициативния комитет на протестиращите.
„Като се повтори една лъжа 100 пъти става истина. Министерството били си позволило да ни разреши да работим и кариерата да е незаконна. Ние отстранихме всичките недостатъци, които ги имаше. Направихме си оросителна система.
Както виждате, в момента се оросяват пътищата. Прах, смятам, че не виждате", каза Никола Гърнев, управител на кариерата в Куртово Конаре.
Концесията на кариерата е за 35 години и е сключена през 2012-а година. От фирмата-концесионер бяха категорични, че разполагат с абосолютно всички разрешителни за работа. Средно на ден от добивната площадка излизат над 800 тона мрамор.
http://btvnovinite.bg/gallery/
http://www.bgonair.bg/
http://www.glas.bg/561580/
http://bnr.bg/plovdiv/post/
http://www.desant.net/show-
http://paper.standartnews.com/
http://www.novinite.bg/
вторник, 4 април 2017 г.
Доклад от сдружение Балканка гр.София до МОСВ, БДИБР и БДЗБР - Грузия и Пчелина
В изпълнение на програмата на Сдружение Балканка за спасяване на Българските реки от убийственото влияние на ВЕЦ-овете у нас, във връзка с поетия ангажимент да помагаме на структурите на МОСВ и БД, представяме доклад относно участието на наш представител в световната конференция в Грузия - RIVERGATHERING 28-31,2017, Tbilisi- Georgia.
В конференцията взеха участие представители на организации като нашата от целия свят - такива, които се борят да спасяват реките си. Пълна информация за конференцията можете да добиете от съответната тема от долния линк:
http://forum.balkanka.bg/viewtopic.php?f=5&t=144&sid=38ac8ebcf5a14176de1a278065256769
Моля, да имате предвид, че темата ще бъде допълвана, с още много информация, която би могла да бъде полезна за работата на органите по управление на водите.
Тук само ще обърнем внимание, че на конференцията имаше представители и от целия Балкански полуостров. Всеки от тях сподели, че в техните държави усилено се развиват енергийни проекти, включително хидроенергийни, с тайната надежда електричеството да бъде продавано на Турция. Тя пък, от своя страна, също развива енергийни проекти, с надеждата да продава ток на съседните държави, Грузия също ще прави ток за да го продава на Турция и т.н.
Въобще, всеки ще продава ток на всеки, което създава една доста приятна картина за енергийната сигурност на района, обуславяща ситуация, в която няма начин да останем без ток...
На второ място, във връзка с мисията на сдружението за повишаване информираността на държавните органи, Ви уведомяваме, че през последните две години, и особено през последните месеци, следим много внимателно развитието на проекта за бъдещия в минало време язовир Яденица.
Източниците ни на информация са - сайт на проекта, регистър на МОСВ за процедурите по ОВОС/ОС, както и ПУРБ 2010-2015 и ПУРБ 2016-2021 на ИБР. Запознати сме с решението на министъра на ОСВ да отхвърли докладите, както и с основанията за това. По всичко личи, че са внесени преработени доклади на 28.02.2017г. Във връзка с това, бихме искали да споделим, че, съобразно цитираните източници на информация, за този проект са извършени страшно много нарушения на действащата нормативна уредба. Съвсем малка част от нарушенията са описани в решението на министъра на ОСВ да отхвърли докладите по ОВОС/ОС, но има още множество други нарушения, които не са описани. Само три примера:
- Директорът на БДИБР неправилно е изготвил становище през 2015г., че ИП е съвместимо с ПУРБ 2010-2015г. Причината е, че минималното водно количество, както то е определено в проекта - 10% от средномногогодишното, но не по-малко от минималното средно месечно водно количество с 95% обезпеченост..., не отговаря на ЕО и ОСВ на ПУРБ 2010-2015, както и на становището по ЕО на министъра на ОСВ, които изискват в защитените зони, в които опазването на водите е важен фактор за... да се изпускат най-малко 70% от средномногогодишното водно количество, а не 10%.
- В ПУРБ 2016-2021 на ИБР неправилно е обосновано изключение за непостигане целите на водното тяло. Причината е, че водното тяло е в неизвестно химично състояние /виж чл.4 от Методиката за обосноваване на изключения/, както и че процедурата по ОВОС/ОС не е изпълнена в рамките на предходния ПУРБ, и дори до момента не е изпълнена /виж чл.41 от Методиката/. Считаме, че трябва да се прави разлика между внесени за оценка доклади по ОВОС/ОС и изпълнена процедура за същите в периода на действие на предходния ПУРБ. Обяснението е, че докладите подлежат на отхвърляне, промени и/или допълнения и така те няма да отговарят на включените в тях причини за обосноваване на изключения, които вече са залегнали в ПУРБ. Напротив - дори процедурата би могла да бъде прекратена и тогава изключението изобщо не би могло да залегне в ПУРБ.
Сигурни сме, че останалите БД, до които е изпратен този доклад, могат да потвърдят пред БДИБР истинността на горното, защото и те са обосновавали изключения и знаят каква е процедурата по-добре от нас.
Разбира се, молим, компетентният орган да има предвид и че има множество още по тежки нарушения на законодателството, които нямаме място да изложим тук напълно - само по данните от цитираните източници, възражението вече е 53 страници, а като се запознаем с окончателните доклади - кой знае докъде ще стигнем. Затова молим, този път компетентният орган да извърши наистина задълбочена проверка за съвместимост на докладите по ОВОС/ОС за бъдещия в минало време язовир с действащото законодателство в неговата цялост, защото тогава ще установи, че язовирът всъщност е недопустим с оглед целите на водното тяло и целите на защитената зона и поради противоречие с някои други закони, освен ЗВ, ЗООС и ЗБР.
Във връзка с горното и, доколкото ние нямаме достъп до внесените наново доклади, молим, стига да е възможно, да получим електронни копия от тях, за да подготвим качествено и добре обосновано възражение навреме.
Молим също така, компетентният орган да отчете, че сдружението е част от заинтересованата общественост /по смисъла на Орхуската конвенция/ и да ни информира за публикуването на докладите и за условията на провеждане на обществените обсъждания навреме, за да не ги пропуснем на сайтовете на съответните общини, защото следенето им не е никак лесно. Надяваме се това да стане в рамките на сътрудничеството и помощта, които нашите организации си оказват взаимно.
Нещо повече - предлагаме на компетентния орган, ако ни предостави докладите и ни даде една седмица да се запознаем с тях, да представим предварителното си възражение за информация на същия компетентен орган, преди да вземе окончателното решение за допускане на докладите до консултации с обществеността. Не настояваме, а само предлагаме да помогнем, защото знаем, че официалната процедура не изисква такова нещо. Но така би могло да се избегне сложната процедура, която ще последва, ако докладите бъдат допуснати за обществено обсъждане, защото са си оправили само неточностите, отразени в решението на министъра на ОСВ да ги отхвърли. Причината е, че ние никога досега не сме имали толкова железна теза за нарушения на законодателството, както е в този случай, и би могла да се избегне опасността компетентният орган да е пропуснал някои основания, и по този начин да се принизи неговото добро име пред обществото.
Би могла да бъде избегната и ситуация, както беше с МВЕЦ Илийна, при която ЕБВР и ЕИБ да разберат, че национален обект, със статут "PCI" на ЕС, не отговаря на националното законодателство и на законодателството на общността, а също и на техните собствени условия и изисквания за финансиране...
На трето място молим, БДИБР да ни информира, дали предприеха някакви мерки по случая с язовир Жребчево. Може би не сме обърнали достатъчно внимание в сигнала, че случаят налага спешни мерки и продължаваме да се питаме - в БДИБР има ли дирекция или отдел Контрол и дали този отдел изобщо има някаква дейност. Ако отговорът е Да - молим БДИБР да ни информира по въпроса.
И отново предлагаме на БДИБР, нашите две организации да извършат съвместна проверка на водохващанията на деривационен канал Яденица - в случай че изобщо имат отдел Контрол, разбира се.
На четвърто място обръщаме внимание на БДЗБР, че на 23.03.2017г., ВЕЦ Пчелина отново и безмилостно е изтровил река Струма. Сигнал получихме от наши съмишленици, но не сме го изпратили навреме, защото миналата седмица бяхме заети с конференията. Молим за извинение и настояваме никой да не извършва никакви проверки, от които няма никакъв смисъл. Не настояваме и висшестоящият орган да извършва проверка кой изобщо разреши този ВЕЦ и защо той продължава да убива реката, защото и от това няма смисъл. Както сме установили още на първото обществено обсъждане на ПУРБ 2016-2021 на ЗБР заедно с много свидетели, за БДЗБР е най-важно ползвателите на водните ресурси да си плащат мижавите такси, от които в БДЗБР си взимали заплатите и пр., и останалото е не чак толкова важно!
Обаче ще продължим да Ви информираме, как една цяла прекрасна река продължава да бъде убивана пред очите Ви, без всички Вие да правите нищо! В защитена зона за опазване на приоритетни речни местообитания и приоритетни водни животни и пр.
За факта че реката е изтровена, молим да разгледате прикаченото копие от съобщение във фейсбук.
На последно място се връщаме отново на конференцията в Грузия. Прикачили сме и едно писмо от участниците, в което се подкрепя възражение срещу Ръководството за Добри Практики за Хидроенергетика в Натура 2000 на Дирекция Околна Среда на ЕК. Представители на МОСВ са участвали неизвестно как в консултациите и неизвестно защо са пропуснали да уведомят ЕК, че хидроенергетика в Натура 2000 у нас повече няма да се развива. Прикачили сме и оригиналното възражение, което се подкрепя от участниците в конференцията. Надяваме се тези два документа да са полезни на МОСВ, следващия път да отстоява по-качествено националната визия, относно хидроенергетиката в Натура 2000.
Предварително на всички благодарим за разбирането и съдействието.
Предварително на всички благодарим за разбирането и съдействието.
Протест в Куртово Конаре и открито писмо до Жан-Клод Юнкер
На 6-ти април 2017 г., четвъртък, в Куртово Конаре, област Пловдив, на паркинга до кметството от 10.00 до 12.00 ч. ще се проведе пореден протест срещу незаконната кариера за добив на мрамори в землището на селото.
На събранието ще бъде оповестено Открито писмо на инициативния комитет на селото до Председателя на Европейската комисия г-н Жан-Клод Юнкер във връзка с нарушенията на правото на ЕС: предоставена концесия без конкурс, замърсяване на околната среда, унищожаване на земеделието, прогонване на пчелите, увреждане здравето на хората, заграбване на общински и държавни земи, строителство в чужди имоти, незаконно водовземане, унищожаване на местообитания на защитени видове, покровителстване на незаконните действия на концесионера от служители на министерствата на околната среда и енергетиката.
Ще бъдат оповестени и подадени сигнали до Окръжна прокуратура Пловдив за деяния на концесионера и на директора на Басейновата дирекция в Пловдив