понеделник, 31 юли 2017 г.
Доклад за ВЕЦ на територията на БДЗБР и БДИБР
четвъртък, 27 юли 2017 г.
ВЕЦ изхвърли тонове камъни в реката
http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/regionalni-novini/sprjaha-stroitelstvoto-na-vec-zaradi-tonove-izhvarleni-kamani-v-rekata.html
Спряха строителството на ВЕЦ край Белица заради тонове камъни, изхвърлени в реката по време на изкопните работи.
След сигнал до bTV от рибари обектът беше проверен от контролните органи.
На няколко километра след Белица в посока Семково се изгражда поредният ВЕЦ. В момента строителството е на етап полагане на тръби. По време на взривните работи обаче добитият скален материал, вместо на определените за това места, попада директно в реката, което е в разрез със закона.
Граждани, които отишли за риба в река Белишка видели как ненужните скали и камъни се изхвърлят в реката. Някои от тях се оплакват, че камъните падали само на сантиметри от тях.
Техническият ръководител на обекта обаче има своя логика. Според него камъните падат, за да укрепят пътя, който поддава. Това обаче се случва изцяло по негова преценка и без разрешително.
От общината реагираха на сигнала и спряха обекта, докато не бъдат отстранени нанесените щети.
Фирмата, строяща централата беше наказана.
петък, 21 юли 2017 г.
Заявление
сряда, 19 юли 2017 г.
Доклад за язовир Цанков камък
Доклад относно ПУРБ 2016-2021
В изпълнение на програмата на Сдружение Балканка за спасяване на Българските реки от убийственото влияние на ВЕЦ-овете у нас, във връзка с поетия ангажимент да помагаме на структурите на МОСВ и БД, предоставяме данни за допусната неточност от страна на БДДР в тяхно становище за допустимост на ОУП на община Трън.
Самото становище можете да откриете в прикачения файл. В него, на стр.2, в таблица 1.1.1.3, директорът на РИОСВ Перник /ако все още е на работа/ е уведомен, че на територията на община Трън не попадат зони за стопански ценни видове риби.
След кратка справка с ПУРБ 2016-2021 на ДР, установяваме, че в приложение 7.2.7 има даже мерки за зоната за защита на стопански ценните видове риби - водно тяло BG1ER100R001 - Река Ерма с притоци...
Самата зона за защита на рибите е с код BG1FSWER100R001.
Също така ни прави впечатление, че са пропуснати някои мерки, наложени от ЕО/ОС на ПУРБ 2016-2021 на ДР в последния момент.
Ето защо заявяваме искане становището за допустимост на ОУП за община Трън да се поправи в посочените му части, за да отговаря на ПУРБ 2016-2021 и на ЕО/ОС на ПУРБ на ДР.
Изпращаме това съобщение до повече получатели, заради надеждата да не забравят и другите БД, както и МОСВ, че почти във всяка БД имаме зони за опазване на стопански ценните видове риби, както и мерки за тези зони. Само БДЗБР отказаха, въпреки едно допълнително писмо по този въпрос от МЗХ - Дирекция Морско дело и рибарство, което съдържа препоръки по този въпрос. Ето защо само БДЗБР нямат такива зони за защита, въпреки че имат много реални зони, обитавани от ценните видове риби. Предлагахме им такива зони и те не ги приеха, което намираме за пример за недобро управление...
Също така уведомяваме БДДР, че нещо не им е наред сайта. Като гледа човек ПУРБ 2016-2021 и цъкне на Резюме и на План за управление... - се появява един и същ документ - резюмето. И само долу - в проект се открива пълният документ. Дано да си оправят и този проблем, защото доста ни затруднява.
Предварително благодарим за разбирането и съдействието.
Доклад ВЕЦ Румянцево
Настоящият доклад е за водохващания в обхвата на БДУВДР, но го пращаме до всички БД, с една единствена цел: да виждат какво се случва навсякъде. Нашите проверки нито са целенасочени, нито имаме някаква друга цел освен една единствена: опазване на местообитанията, чрез повишаване на информираността сред обществото и компетентните органи и засилване контрола над ползвателите на вода, защото явно те не могат да се самоконтролират.
За съжаление това е 9-тото посещение, за което докладваме по отношение работата на тази централа, в четвърта по ред година. И този път трябваше да пуснем по една сълза, защото река на практика между сградата и водохващането няма. Даже, сълзите на хората от снимката по-долу, заснета по време на протеста на река Златна Панега през 2016г., със сигурност щяха да напълнят коритото на реката повече от това, което собственика на централата си е позволил ....
Посещението е при сравнително високо ниво на водата за средата на юли месец, което може да се види и от първата снимка. Въпреки това изпусканото количество вода в реката едва ли е повече от 20л/с. Нека да припомним, че според данните, които са качени на сайта на Главна Дирекция Околна среда към ЕС (http://cdr.eionet.europa.eu/
§ 125. До издаването на методиката по чл. 135, т. 1 минимално допустимият отток в реките се определя на 10 на сто от средномногогодишното водно количество, но не по-малко от минималното средномесечно водно количество с обезпеченост 95 на сто към точката на всяко съоръжение за регулиране на оттока или за водовземане.
Очевидни са грешките допуснати при издаване на разрешителното на ВЕЦ Румянцево, но дори и то не се спазва и на практика, реката, в участъка между водохващането и сградата на ВЕЦ-а, е ликвидирана.
Напомняме, че река Златна Панега в участъка попада в Натура 2000 ЗЗ Карлуково BG0001014 - по директивата за хабитатите.
Освен хидробионтите, обект на опазване в ЗЗ Карлуково, в река Златна Панега и по-специално в участъка над село Румянцево, през 2015 г. беше открита популация от главоч (Cottus gobio). Според Червената книга на Р България, този вид е „критично застрашен" за страната ни, като основна причина, за което се изтъква: „загуба (деградация) на местообитанията, в резултат на хидротехнически дейности, свързани с напречно преграждане на речните корита". Действието на настоящия МВЕЦ напрактика е довело до унищожаване на част от ефективно заетото местообитание на една от малкото останали популации на този вид в България, а това по наши наблюдения продължава вече 4-та година най-малкото.
Находището на главоч (Cottus gobio) в река Златна Панега е установено по време на теренните дейности при изпълнение на договор № Д-30-107/15.09.2014 г. „Актуализиране на типологията и класификационната система за оценка на повърхностни водни тела от категории „река" и „езеро" и „преходни води" в периода на първия ПУРБ", изпълнител ДЗЗД „СИ ЕКО - ЕИ". Данни за численост и плътност на вида в изследвания участък от река Златна Панега могат да се открият в стандартните формуляри и докладите от отчитането на дейностите по проекта към МОСВ. Доказателствен биологичен материал от находището на главоч в р. Златна Панега се съхранява в Националния природонаучен музей – София.
Координатите на водовземането са:
N43.114980, E024.150794
Може да се убедите за направеното посещение от снимките, качени на нашия сайт, както и качения видеоклип:
http://dams.reki.bg/0253-dam/
Молим, ако ще предприемете действия по настоящия доклад, да направите посещение едва след като се оттекат водите от падналите през последните денонощия дъждове, за да не получаваме отново протокол как не са установени нарушения в работата на централата и как са спазени условията по разрешително, дори и да е ясно, че същото е сгрешено.
понеделник, 10 юли 2017 г.
85 % от българите вярват, че природата е най-важна за националната им идентичност
ЗА НАЦИОНАЛНАТА ИМ ИДЕНТИЧНОСТ
Отношението и ангажираността към опазването на природата се превръщат във
важен елемент от националната идентичност на българите. Темата за опазването
на природата става част от ежедневието на хората и вече оказва влияние върху
възприятията им по отношение на ключови проблеми на обществото и бизнеса.
Това показват данни от социологическо проучване, проведено в периода
декември 2016 - януари 2017 от ЕСТАТ ЕООД в рамките на проект „За Балкана и
хората". Проучването изследва нагласите на хората в районите на действие на
проекта – Западен и Централен Балкан, както и нагласите на национално ниво за
развитие на бизнес в хармония с опазената природа.
За 87 % от българите опазената природа помага за развитието на малкия и
среден бизнес, а семейните ферми и малкият туристически бизнес подкрепят
икономическото развитие и могат да бъдат основен поминък за планинските
райони. Още по-висок процент (над 94%) смятат, че икономическият растеж не
бива да застрашава природата, а бизнесът трябва да отделя средства за
опазването й (пари, доброволен труд или друго).
Въпреки негативните кампании срещу защитените територии и зони в България в
последните 10 години, 73% от хората, живеещи в близост до зони от Натура
2000, природни и национални паркове смятат, че те не са ограничаващ фактор, а
напротив благоприятстват развитието на бизнеса. В същото време едва за 8% от
анкетираните, туризмът в ценни природни територии трябва да се развива
чрез изграждане на инфраструктура, независимо от рисковете за природата.
Според 71% това трябва да става чрез предоставяне на целогодишни услуги,
свързани с посещаване на места със запазена природа.
Проучването показва, че 64% от анкетираните възприемат природозащитните и
екологичните организации като източниците на информация по въпроси,
свързани с опазването на природата в България, на които имат най-голямо
доверие. Финансирането на НПО, защитаващи обществения интерес, трябва да
става поне чрез два източника, основният от които е държавата (60%). Като
източници на финансиране са посочени също международни организации (46%),
проектната дейност (45%), общините (36%) и частният бизнес (35%). Нуждата от
гарантиране на съществуването им чрез държавно финансиране е белег за
важността на организациите в НПО сектора.
В процеса на прехода към зелена икономика, противопоставянето на
икономическото развитие и опазването на природата вече не е състоятелно.
Именно затова и фокусът на проект „За Балкана и хората" бе върху осъзнаването
на икономическите ползи от опазването на природния капитал, подкрепа за
семейния бизнес, щадящ биоразнообразието и създаването на работни места в
обезлюдяващи селски райони, работата за промяна на политиките и търсенето
на възможност за прилагане на модели за устойчиво развитие и в други райони
на страната.
ПРОЕКТ ЗА БАЛКАНА
петък, 7 юли 2017 г.
Доклад за ВЕЦ на територията на БДЗБР и БДИБР през месец юни 2017г.
В изпълнение на програмата на Сдружение Балканка за спасяване на Българските реки от убийственото влияние на ВЕЦ-овете у нас, във връзка с поетия ангажимент да помагаме на структурите на МОСВ и БД, предоставяме доклад относно посетени и проверени ВЕЦ на територията на БДЗБР и БДИБР през месец юни 2017г.
Преди доклада, във връзка с мисията на сдружението за повишаване информираността на държавните органи, Ви уведомяваме за радостната новина, че инвеститорът е спрял процедурата по ОВОС за небъдната мина в Трън:
http://www5.moew.government.
Няма да скрием, че първоначално се зарадвахме на тази новина. От друга страна, изпитахме известно колебание относно възможностите чрез определени действия на инвеститора, в рамките на нормативната уредба да се обоснове спиране на процедура по ОВОС от самия него, докато преосмислел бъдещите си творчески планове. След кратка справка с относимата нормативна уредба - ЗООС и Наредбата за ОВОС, не открихме в тези документи такава възможност.
Напротив, открихме, че процедурата би могла да се прекрати от компетентния орган при определени условия, които в случая са налице безусловно.
Само така би се дала възможност на инвеститора да преосмисля намеренията си пълноценно и на спокойствие, без да се притеснява за срокове, местни референдуми и прочее маловажни неща.
В духа на най-новите тенденции относно молбите на обществеността към държавните органи и помнейки поетите ангажименти от д-р Димов, отново Ви уведомяваме за нашето желание /а не молим/ компетентният орган - директорът на РИОСВ Перник, г-н Пламен Ангелов /ако все още е на работа/ да прекрати процедурата най-после.
И сега към доклада:
1. 17 юни 2017 - МВЕЦ Ретиже на едноименната река на територията на БДЗБР
Посещението е при нормално ниво на водите за сезона.
В реката се изпуска половин литър на час, който успява да се промъкне под уплътнения с камъни изход от водохващането за оводняване на реката. Вероятно между камъните има и чували за по-добро уплътнение, но не сме сигурни по този въпрос. Реката е само на локви под водохващането.
Няма рибен проход въобще.
За гореописаното можете да се убедите от данните, качени на нашия сайт:
http://dams.reki.bg/0242-dam/
Отчитайки и двете водохващания на каскада Ретиже на същата река, от които сме снимали засега само едното, че не пуска никаква вода, намираме, че река Ретиже е напълно ликвидирана благодарение на Вашите усилия. А тя беше една от най-прекрасните реки в Пирин.
2. 20 юни 2017 - ВЕЦ Устово на Черна и Бяла река на територията на БДИБР.
Посещението е при нормално ниво на водите за сезона. Снимано е само водохващането при стадиона на Черна река, а другото на Бяла река не е снимано. Причината е, че данните са заснети от наши съмишленици, които все още нямат достатъчно опит, но ще го натрупат без съмнение.
В реката се изпуска половин литър на час, който успява да се промъкне през рибния проход, който е относително нов и просто е глупав, но нищо повече, което е нормално за хидротехническата мисъл у нас и е обичайно за района на БДИБР. Реката е само на локви под водохващането.
За гореописаното можете да се убедите от данните, качени на нашия сайт:
http://dams.reki.bg/0301-dam/
3. 21 юни 2017 - МВЕЦ Средногорци на река Арда на територията на БДИБР.
Посещението е при нормално ниво на водите за сезона.
В реката се изпуска половин литър на час, който успява да се промъкне през рибния проход, който също е просто глупав, но нищо повече, което пак е нормално за хидротехническата мисъл у нас. Реката е само на локви под водохващането.
За гореописаното можете да се убедите от данните, качени на нашия сайт:
http://dams.reki.bg/0272-dam/
Молим, БДИБР да обърне внимание, че и двата снимани ВЕЦ забраняват достъпа на физически лица до реката, а това представлява нарушение на ЗВ.
В края на този Ви уведомяваме за нашето желание по този доклад да не се извършват проверки, които да докажат, че всичко е наред, защото нищо е наред.
Единствено бихме искали всички БД да уведомят собствениците на ВЕЦ, че нямат право да забраняват достъпа на физически лица до реките, за да не нарушават ЗВ и по този начин.
Както всички много добре знаем от предишни доклади през миналата година, на територията на БДДР и на БДИБР има даже случаи, при които табелите предупреждават и че се стреля без предупреждение дори. Надяваме се да са взети мерки по този проблем, за да не стресираме операторите на ВЕЦ при проверките и да предизвикаме от необоснован стрес определени действия от тяхна страна, които ще се нуждаят от реципрочни действия от наша страна. Така хидроенергетиката в страната би била поставена под угроза, а от гледна точка на енергийната сигурност това не бива да става...
Предварително благодарим за разбирането и съдействието.