Карта на действащите ВЕЦ в България

понеделник, 31 май 2021 г.

Медиен мониторинг







31 май 2021
Експерт: Глобите за ВЕЦ трябва да се увеличат драстично, реките пресъхват
Случаите с инциденти с изпуснати води от ВЕЦ в последните месеци зачестиха. Последният е от началото на месеца, когато приливна ...



Първият блок на втората по големина ВЕЦ в света се очаква да бъде пуснат в експлоатация ...
Последният резервоар на втората по големина в света ВЕЦ „Байхътан" се очаква да бъде завършен днес. Тя ще е с общ капацитет от 16 ...



Тревога около язовир „Ивайловград" – от МОСВ успокояват: Вода ще дойде
Кирил Митов се опасява и че водата се отклонява за употреба от ВЕЦ, а и допълва проблем с тревогата да размножаването на рибите.





За вътрешно-партийната опозиция в БСП и връзката им с Борисов
Кирил Добрев, разпаления опозиционер разполага с един букет мини ВЕЦ-ове. Всичките -направени по Боково. Да ви информирам – по ...







сряда, 26 май 2021 г.

разрешителни. издадени от БДДР на фирма „СТИС“ ООД

 

ПРЕДОСТАВЕНЕ ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ

гр. Плевен, 17.09.2018 година

 

На основание чл. 28 и чл. 34 от Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).

във връзка с постъпило в Басейнова дирекция ..Дунавски район” (БДДР) заявление по реда на ЗДОИ бе предоставен достъп до информация относно:

 

Копие от всички разрешителни. издадени от БДДР на фирма „СТИС“ ООД (с предишно наименование „СКЛАДОВЕ. ТРАНСПОРТ И СЕРВИЗ“ ООД) относно ВЕЦ „Стакевци“ от 2003 г. до септември 2018. Копия от Решения за промяна във връзка със същите, в това число:

1.  коние от Решение № 2324 от 14.12.2017

2.  копие от Разрешително №11140165 от 25.10.2017 г.

3.  копие от Разрешително №101543 от 25.5.2002.

4.  копие от Решение № 2249 от 25.10.2017 г.

Сигнал за поредната пресушена река - река Девненска

сигналът е от 27 Фев 2021

В изпълнение на програмата на Сдружение Балканка за спасяване на българските реки от убийственото влияние на всякакви водовземания у нас, във връзка с поетия ангажимент да помагаме на структурите на МОСВ и БД, подавам спешен сигнал за пресушена река на територията на БДУВ - Черноморски район.

Настоящият доклад е за река в обхвата на БДУВ-ЧР, но го пращаме до всички БД, с една единствена цел: да виждат какво се случва навсякъде. 

Нашите проверки нито са целенасочени, нито имаме някаква друга цел освен една единствена: опазване на местообитанията, чрез повишаване на информираността сред обществото и компетентните органи и засилване контрола над ползвателите на вода, защото явно те не могат да се самоконтролират.

Моля, прочетете докрай, защото това е приказката за българските реки след 10 години ПУРБ-ове, след 13 години ЗВ, ЗБР, при налични ЗОПОЕЩ, ЗООС, ЗЗТ и други.


Днес получихме снимков материал, показващ зловещо престъпление срещу Околната среда и една от най-магичните български реки  - карстовата река Девненска. 


За невероятното престъпление може да се запознаете от прикачените снимки.


Ориентировъчните координати са близо до устието на реката, но предполагаме, че нагоре положението няма да е по-добре, като се има предвид, че това беше река с варираща дълбочина от 1-3м, с относително постояннен отток целогодишно, изключително трудно достъпна, дом на редица редки и защитени видове животни и растения. Уви, картинката от днес ни остави безмълвни.


Координатите на снимките са в следния район: 43.1788000, 27.6269939


Тъй като не можем да предположим, че такава река би била пресушена под носа на БД и това нещо може да не е съгласувано с никого, то моля да проверите сигнала и поречието на реката и в този район 43.207703, 27.599340 и да ни информирате за състоянието на реката и съгласувателните писма, довели до увреждане.


Разбира се, не бива да се съмнявате, че ще разнищим случаят до край, така че ако се установи виновен, той ще трябва да си понесе нужните наказания. 


Деянието е аморално, в противоречие на всички относими закони(няма да ги изброяваме, защото нищо не може да оправдае пресушаването на една река). Деянието е престъпление и по чл. 278в от НК, като подчертаваме, че снимките са заснети изцяло в територия, попадаща в зона Натура 2000 Варненско-Белославско езеро (BG0000191) по директивата за птиците.


Обръщаме се и към ИАРА. Моля да проверите състоянието на рибната фауна по реката!. Може би има бедстващи риби, които трябва да се спасят.


Моля от БДЧР да ни изпратят входящи номера и да ни информират за предприетите действия, както и да ни предоставят налични документи свързани с това деяние.



По този сигнал БДЧР отговаря, че всичко е наред





вторник, 25 май 2021 г.

Медиен мониторинг






24 май 2021



Екопротест срещу изграждането на ВЕЦ-ове започват в Босилеград
Протест срещу изграждането на ВЕЦ "Орнич" на Мусулска река организират в Босилеград, обявиха от инициативен граждански комитет „ЕКО ...



Еколози на протест срещу изграждането на ВЕЦ „Орниче" на Мусулска река
Екопротест срещу изграждането на ВЕЦ "Орнич" на Мусулска река организира инициативен граждански комитет „Еко Краище" в Босилеград.



В НЕК- ВЕЦ сменят началниците си на всеки 2 години
НЕК-ВЕЦ - Пловдив, е предприятие от стратегическо значение за енергийната система на страната. То поддържа и експлоатира 30 ...











понеделник, 24 май 2021 г.

Дневник: "Що е то пясъчна мафия и защо я има"

Изгорени, намушкани и прегазени хора - това оставя след себе си пясъчната мафия. Все повече и все по-брутални стават престъпленията, свързани с добива на пясък. Причината: суровината, без която не можем, е на изчезване, разказва "Дойче веле".

Той служи за производството на бетон в строителството, на асфалт за пътищата, на стъкло за прозорците ни, на силиций за чиповете в мобилните ни телефони. Пясъкът: най-масово използваният материал на планетата, съществен строителен елемент за цялото ни модерно битие. Но пясъкът става все по-дефицитен. Глобалната търговия с пясък е значително по-непрозрачна от сделките с други суровини, а промишлеността често нарушава законите и причинява екощети.

За използването на пясък по света съществуват само най-груби изчисления. Доклад на ООН по въпроса от 2019 година се ориентира само по данните от циментовата промишленост и стига до закръгленото число 50 милиарда тона годишно.

"Най-важният проблем се състои в това, че ние не разбираме достатъчно добре този материал", казва Луиз Галагър, съавторка на доклада. "Все още знаем твърде малко за последствията от добиването на пясък", добавя тя.

Парадокс: защо пясъкът свършва

Засега експертите са единодушни само по следното: добиването на пясък в големи количества струва на хората и на планетата непомерно висока цена. Добиването на пясък разрушава местообитания, замърсява реките и подкопава плажовете, които и без това чезнат поради повишаването на морското равнище. Освен това то дестабилизира бреговете на реките, окислява водата и допринася за измирането на рибата, а в засегнатите региони домакинствата и земеделците разполагат с все по-малко вода за пиене и напояване. А има и още последствия, на които се обръща твърде малко внимание, казва независимата експертка Киран Перейра.

Много от тези последствия не се виждат веднага и с просто око, поради което ситуацията става още по-трудна за оценка, добавя природозащитникът Стивън Едуардс. През 2019 година авторитетното списание "Нейчър" публикува статия за добиването на пясък в Индия, от която става ясно, че то е причинило почти пълното изчезване на определен вид крокодили в река Ганг. Сериозно ерозират и части от бреговете на река Меконг, край които живеят половин милион души.

Пясък има навсякъде и именно затова хората рядко се замислят за неговата съдба. Недостиг на пясък? Звучи абсурдно. Та нали с пясък е покрита една трета от територията на планетата. Въпреки това обаче държави като Саудитска Арабия дори внасят пясък от Канада и Австралия. Прочутият небостъргач "Бурдж Халифа" в ОАЕ беше построен с пясък, който пристигна от другия край на света. Причината за този парадокс не е широко известна: пустинният пясък почти не става за строителство, защото вятърът в пустинята заглажда песъчинките и така сцеплението им в различните строителни материали е много по-слабо, отколкото сцеплението на ръбестите песъчинки от речните корита, плажовете или морското дъно. А това сцепление е много важно за качеството на бетона.

Не е чудно, че най-голямо търсене на пясък се наблюдава в Китай. Само в периода 2011-2014 Китай произвежда повече цимент, отколкото САЩ за целия 20 век. На второ място по производство на цимент е втората държава по население - Индия. В Азия и Африка все повече хора се преселват от селата в градовете, където се нуждаят от жилища. Така нараства и търсенето на пясък.

Но пясък трябва не само за строителството на сгради. През 2011 година в Нидерландия например бяха добити 20 милиона кубически метра пясък от морското дъно, за да се укрепят дигите и ерозиращите брегове. Сингапур пък само за 50 години успя да увеличи територията си с една четвърт, изграждайки изкуствени островчета. Пясъкът за тях беше внесен от Виетнам, Камбоджа, Индонезия и Малайзия. А пясъкът за приказните палмови острови край Дубай беше изкопан от дъното на Персийския залив.

Най-жестоката пясъчна мафия

На всичко отгоре добиването на пясък е свързано с големи социални и чисто човешки щети. Заради ръста на цената на пясъка вече се извършват дори убийства. От Мексико до Южна Африка - от все повече страни се съобщава за престъпления, свързани именно с добиването на пясък. А най-много насилия около добиването на тази суровина възникват в Индия - родината на най-жестоката пясъчна мафия в света. Изгорени журналисти, намушкани екоактивисти, прегазени полицаи - всичко това се пише на сметката на тамошните престъпни банди. Според индийски еколози, само през последните две години във връзка с нелегалното добиване на пясък смъртта си са намерили близо 200 души - в резултат от лоши условия на труд, злополуки и насилия. А детският труд в този сектор е нещо обичайно.

През февруари в Индия заради подкупи бяха изпратени зад решетките шефът на пясъчния гигант "V.V. Minerals" и един бивш директор в Министерството на околната среда. Години наред преди това "пясъчният барон" последователно отхвърляше всички обвинения, че практикува нелегален добив на пясък.

За да бъде решена пясъчната криза, специалистите предлагат да се въведе по-добра регулация на индустрията, да се вземат по-енергични мерки срещу корупцията и да се изгради система за световен мониторинг на добиването на пясък. А потреблението на пясък би могло да се снижи с разработването на алтернативни строителни материали, заместващи бетона.

Редица специалисти и предприемачи вече проучват и възможността да се използва пустинният пясък. Но технологията по неговото нагорещяване и обработване все още е прекалено скъпа и засега няма практическо приложение.

вторник, 18 май 2021 г.

Медиен мониторинг



17 май 2021


Протест пред ВЕЦ-Кричим след смърт на рибар при внезапно изпускане на вода
Рибари от Пловдив, Пазарджик и София протестират пред ВЕЦ-Кричим с настояване НЕК да въведе ефективна система за предварително ...



На границата: строят нови ВЕЦ-ове край Босилеград
Започва строителството на нови ВЕЦ-ове на територията на община Босилеград в Сърбия. А първият е ВЕЦ „Орниче" до Мусулска река.



Рибари излизат на протест след трагедията в р. Въча
И призоваха в неделя от 12 часа да се съберат пред сградата на ВЕЦ Кричим. Според тях до тук се стигна, след като приливна вълна от ...



След трагедията в р. Въча: Рибари излизат на протест пред ВЕЦ-а в Кричим
Според тях до тук се стигна, след като приливна вълна от ВЕЦ-а над Кричим уби човек в началото на месец май. Мъжът беше няколко часа в ...




За 2-3 месеца Планът за възстановяване може да се коригира, но не из основи
Предложенията на президента за ПАВЕЦ "Чаира" и ВЕЦ на река Дунав са невъзможни. Според специалисти, няма как в Плана да бъдат ...







Съобщение до медиите за организиран протест срещу унищожението на река Искър - 18.05.2021 от 18:30, с. Герман



Прес съобщение от Риболовен клуб "Балканка" за Протест за спасяването на
река Искър от кмета Фандъкова

Във връзка със започналото "почистване" на коритото и бреговете на река
Искър в района на с.Герман под бент Панчарево, предизвикало бурни
реакции в социалните мрежи заради унищожаването на естественото
състояние на бреговете и леглото на река Искър в горния край на
с.Герман, както и заради бруталната сеч на крайбрежната растителност,
укрепваща бреговете на реката срещу ерозия, формираща крайбрежните
местообитания и играеща ключова роля за самопречистващите функции на
реката, включително и заради унищожаването на  приоритетни за опазване в
рамките на ЕС крайречни местообитания,

...в размножителния период на видовете, които населяват реката и
крайбрежните зони, сред които има и застрашени видове птици.

Риболовен клуб Балканка кани всички заинтересовани от опазването на
реките граждани на протест за спасяването на река Искър от кмета
Фандъкова.

Протестът ще се проведе на 18.05.2021 - вторник, от 18:30 часа, в горния
край на с.Герман, при металното мостче. Координатите са 42.608057 /
23.405796.

Нарушенията на действащото законодателство, извършени от кмета
Фандъкова:


1. Нарушен е чл.143 от Закона за Водите, който гласи:

Чл. 143. За защита от вредното въздействие на водите се забранява:

1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) нарушаването
на естественото състояние на леглата, бреговете на реките и крайбрежните
заливаеми ивици;

2. Нарушена е мярка от Плана за Управление на Речния Басейн 2016-2021 на
Дунавски район на басейново управление с код HY_1, и действие към нея с
код HY_1_8, коeто гласи:

Забрана за Сеч на Крайбрежна Растителност!

3. Прехваленото от кметицата "чистене" на речното корито, всъщност се
изразява и в изземване на наносни отложения от коритото на реката, които
впоследствие са натрупани върху десния бряг. Доказателство има в
прикачената снимка с багера, който рови в реката. За целта обаче, според
чл.46, ал.1, точка 4 от Закона за водите, е необходимо разрешително за
ползване на повърхностен воден обект, издадено от Басейнова Плевен.
Такова разрешително Басейновата не е издавала!

4. След справки с кадастралната карта, в ликвидирания участък реката
протича между имоти, които са с вид територия Горска и Земеделска!
Тоест, територията, през която протича реката НЕ Е Урбанизирана!

Тогава, съгласно чл.140 от ЗВ, компетентен орган за всякакво "чистене"
на речното корито е Областният Управител, а не уважаемата Кметица!

Нарушен е и Законът за биологичното разнообразие, който защитава
приоритетните местообитания и застрашените видове в района на
престъплението, като голяма част от отсечените и предвидени за
премахване дървета са приоритетно местообитания за опазване в
Европейския съюз.

От Басейнова Плевен и от РИОСВ-София вече посетиха мястото и съставиха
констативен протокол. Очакваме да бъде издаден АУАН на кметицата.

Надяваме се, това престъпление да бъде прекратено навреме от органите на
МОСВ.

Ако не го спрат те, ще го спрем ние!

Ето и един видео клип, показващ Унищожението:

https://www.youtube.com/watch?v=j0e62mJ5dJI

вторник, 11 май 2021 г.

Как некачествено се строи Магистрала „Хемус“

Магистралата се насипва с открадната от реката речна баластра - предимно кал и валчести речни камъни, които нямат уплътняване.Снимки от 28 април 2021 от пътен център Дерманци









Медиен мониторинг






Започва ударно изпускане на язовири през ВЕЦ-ове
Затова ВЕЦ "Пасарел" ще използва разрешените му по график обеми, които ще минават и през трите му трите хидроагрегата. В синхрон с ...



Извадиха труп на мъж от изравнителя на ВЕЦ край Кричим
Тяло на мъж на видима възраст около 70 г. е било извадено около днес по обяд от изравнителя на ВЕЦ край Кричим. Съоръжението е на ...



Емил Димитров: Язовирите са готови за очакваните валежи и снеготопенето (ВИДЕО)
„Тук сме, за да видим дали правилно сработват водата двата ВЕЦ-а на яз. „Копринка", след като изменихме правилата заради тях", каза още ...



Емил Димитров: Язовир Асеновец e в готовност да поеме очакваните количества от валежи
ВЕЦ-овете Копринка, Стара Загора, Жребчево също са в постоянна готовност за увеличаване на енергопреработените водни обеми.



Заради валежите: Язовири у нас преливат, изпускат ги контролирано
Правихме национално съвещание, всички ВЕЦ-ове да бъдат в готовност и при необходимост да работят на максимален капацитет", каза ...









понеделник, 10 май 2021 г.

0414 - МВЕЦ Црънча - 2021-05-07



Резултати от проверка на ВЕЦ
Вецове - Списък на последните посещения на вецове.


0414 - МВЕЦ Црънча - 2021-05-07

Датата на посещението е оказана в самия линк.
Повече подробности от проверката, както и снимки и видео от съответния ВЕЦ, може да видите на линка.



ВЕЦ Црънча

 Посещение на 7 май 2021

При посещението ВЕЦът работи






ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ